
Marmaris er en rigtig charterfavorit. Med beliggenheden i det sydvestlige Tyrkiet er du garanteret sol og varme i sommermånederne, hvor byen summer af liv.
Her har turisterne masser af aktiviteter at vælge mellem, men der er kun få oplevelser i Marmaris, hvis du er ude efter kultur og historiske seværdigheder. Læs mere om byen herunder, hvor du også finder gode tips til din rejse.
Indholdsfortegnelse
Marmaris – en introduktion
Sammen med Side og Alanya er Marmaris en af de mest populære charterdestinationer i Tyrkiet. Også her finder du et kæmpe udvalg af hoteller og resorts, hvoraf mange tilbyder all inclusive og et hav af faciliteter. Men Marmaris lidt anderledes. Her bor du i den tyrkiske skærgård, der omkranset af grønklædte bjerge giver en lidt mere intim atmosfære.
Det er svært at udpege et centrum i Marmaris, men ved statuen af Atatürk, der står præcis mellem bystranden og det flere hundrede meter lange havneområde, ligger en lille plads med den såkaldt dansende fontæne. Et slags samlingspunkt og område af byen, hvor der altid er mange mennesker.
Bystranden er ikke af særlig god standard, men i havnen ligger både på stribe klar til at sejle turisterne til skønne badebugter langs kysten. For enden af havnepromenaden kan du se resterne af et mindre borg, der er omkranset af den gamle bydel, som uden tvivl er det hyggeligste område i Marmaris.

Bagved dukker marinaen op. Med sit mondæne udtryk er det svært at forestille sig, at det var lige præcis her den engelske admiral Lord Nelson i 1798 gjorde sin flåde klar til angreb på det dengang franskkontrolledere Abukir. Den begivenhed synes glemt i Marmaris, der lige bortset fra museet på borgen ikke rigtig gør noget ud af byens rige historie.
Det er blot endnu en understregning af, at Marmaris primært er sol, strand og aktiviteter henvendt til turisterne. De helt store seværdigheder findes ikke, men byen er som nævnt en glimrende base for ture og udflugter. På en dagtur kan du besøge flere fantastiske attraktioner som f.eks. Efesos og Pammukale.
Nu til de bedste oplevelser i Marmaris som du kan læse om under billedet. Du kan også bruge indholdsfortegnelsen øverst for at hoppe til rejsetips og praktisk information nederst på siden.

1 Marmaris Borg & Museum
Den gamle borg yderst på havnekajen er byens eneste levn fra en spændende og begivenhedsrig fortid. Det var Sultan Aladdin Keykubat, der opførte borgen som forsvar mod korsridderne, som kom sejlende fra den græske ø Rhodos.
Borgen huser i dag Marmaris Museum, der omhandler byens og områdets historie i form af en lang række arkæologiske fund. I de fire udstillingsrum kan du se effekter og genstande som f.eks. glas, potter, mønter, guldstykker og skulpturer.
Museet dækker en ret lang periode fra i hvert fald antikken til dengang ottomanerne med sultanerne i spidsen kontrollerede Marmaris. Se mere om museet her.
Borgen er helt omringet af Marmaris gamle bydel, der så afgjort er det mest charmerende område i byen. Her er smalle kringlede gader og herlige huse med porte, der fører ind til hyggelige gårdhaver.
2 Grand Bazaar
I gaderne lige ved siden af den gamle bydel ligger byens store overdækkede bazar, hvor der er gjort klar til turisterne. Forretningerne bugner af guld, læder, souvenirs og ikke mindst kopivarer. Som andre steder i Tyrkiet er det også her en prøvelse at gå gennem markedet, hvor sælgerne sjældent taget et nej for gode vare.
Grand Bazaar nævnes ofte som en seværdighed i Marmaris, men er i mine øjne en ægte turistfælde. At jeg alligevel nævner stedet siger mest af alt noget om, at der ikke er de helt store oplevelser i Marmaris. Grand Bazaar kaldes i øvrigt også for Topkapi Bazaar.

3 Skærgården
Marmaris adskiller sig markant fra f.eks. Side og Alanya med sin beliggenhed i den smukke tyrkiske skærgård. Den kan du udforske på en bådtur, der fås i forskellige udgaver. Alt efter program og længden på turen er der også mulighed for at sejle ud af bugten og langs kysten, hvor du bl.a. finder smukke badebugter.
På kortere ture (ca. 4 timer) kan du f.eks. sejle forbi de mindre feriebyer Içmeler og Turunç og har eventuelt et badestop inkluderet. Du kan også besøge den såkaldte fosforgrotte på halvøen Yildiz, der er en del af Marmaris Nationalpark, som udgør et mindre område øst for byen.
Som nævnt er programmerne forskellige, men det er bare om at tage ned på havnen for at se de mange muligheder. Er du ude efter den helt store og klassiske oplevelse, så skal du booke et flerdages cruise med en traditionel tyrkisk gület. Det kan du se mere om her.
4 Cleopatra Island
En populær udflugt fra Marmaris går til øen Sedir, der også kaldes Claopatra Island. Den ligger ud for kysten ved byen Camli ca. en halv times køretur fra Marmaris. Herfra kan du tage den regulære båd til den lille ø (kun i sommermånederne), men nemmere er det at booke en udflugt, hvor du som regel ikke kun besøger Sedir, men også flere skønne badebugter.
Sedir er dog hovedattraktionen. Historien fortæller, at Kleopatra og Marcus Antonius tilbragte tid på øen og at den egyptiske dronning savnede sit hjemland så meget, at den romerske kejser fik sejlet sand fra Sahara til øen. Uanset om historien er rigtig eller ej, så har Sedir fantastiske strande med Cleopatra Beach i spidsen. Her finder du krystalklart turkisblåt vand.
På trods af øens størrelse er der flere arkæologiske udgravninger fra både den romerske og byzantinske periode. Bl.a. et lille teater og et par kirker. Du kan booke en tur fra Marmaris til Cleopatra Island her.

5 Dalyan
Medmindre du kommer til Marmaris for sol og strand, så skal du ud af byen for at få de helt store oplevelser. Det kunne f.eks. være i Dalyan – en mindre by, der ligger ca. 85 km øst for Marmaris. Dalyan er lidt mere autentisk end Marmaris, og i området er der en stribe aktiviteter og seværdigheder, som kan være en dagtur værd.
Dalyan ligger ud til floden af samme navn. Den klassiske udflugt inkluderer en bådtur på floden, hvor scener til filmen Afrikas Dronning angiveligt skulle være indspillet. På turen ud til kysten vil du på højre side kunne se de imponerende kariske grave mejslet ind i klippevæggen. Gravene er en del af et større arkæologisk område, som du kan læse mere om herunder.
Bådturen på floden ender ved Iguazu Beach, hvor der gøres badestop. Stranden er kendt for at være ynglested for skildpaddearten caretta caretta, der i indhegninger har fred for de mange turister. Måske havde det været bedre at lukke stranden helt af – man går bestemt ikke glip af noget, hvis man ikke besøger Iguazu Beach.
Bådturen går tilbage ad floden og forbi Dalyan til Sultaniyebadene. Her kan du smøre dig ind i mudder for derefter at lade det tørre i solen i 20 minutter. Mudderet gør kroppen stiv, og det er en hel befrielse at blive skyllet ren igen. Det 39 °C varme sulfatbad er sidste trin for at fuldføre behandlingen.
En udflugt fra Marmaris til Dalyan kan du nemt booke hos tourbureauerne eller hos dit rejsebureau, men det er også et sted, du kan udforske på egen hånd med en lejebil.

6 Kaunos
Overfor Dalyan, på den anden side af floden, kan du besøge Kaunos, der er et imponerende arkæologisk ruinområde. Kaunos var omkring år 1000 f.kr. en vigtig havneby i det daværende Karien, hvis indbyggere primært ernærede sig ved søfart. I årenes løb har flere riger, herskere og folkeslag haft magten i i Kaunos.
Først lykierne og af to omgange perserne, men også grækerne, Alexander den Store og siden romerne og byzantinerne. Alle har tilsyneladende fundet Kaunos vigtig selvom havnen gradvist sandede til fra år 200 f.kr. og frem.
Byen forfaldt af flere årsager. Den blev angrebet adskillige gange af både pirater og tyrkiske stammefolk, der fik indbyggerne til at flytte. Det var dog en malariaepidemi og et efterfølgende jordskælv, hvor mange bygninger blev dækket til af sand, der var hovedårsagen.
På det store arkæologiske område kan du i dag se bygninger fra flere forskellige perioder. Der er f.eks. ruiner af romerske bade, byzantinske bymure og græske templer for blot at nævne en ganske lille del af det du kan opleve.
Højdepunktet, hvortil der ikke er adgang, er dog de kariske klippegrave, som du kan se fra flodsiden. Det må have været et ufatteligt hårdt arbejde at etablere gravene, der er hugget ind i klippesiden. Udvendig er der flotte søjler og ornamenteringer, men ifølge de arkæologer, som har været inde i gravene, er der også her fine udsmykninger.
Det var lidt om de vigtigste og mest populære oplevelser i Marmaris. Har du fået lyst til selv at besøge byen, så kan du finde praktisk information under billedet.

Praktisk information til dit besøg i Marmaris
Transport
Ind og ud
Nærmeste lufthavn er Dalaman (kode: DLM), der ligger ca. halvanden times kørsel fra Marmaris. Langt de fleste danskere besøger Marmaris på en charterrejse med fly, hotel og eventuelt transport inkluderet. Det vil i langt de fleste tilfælde også være den billigste løsning.
Der er ingen direkte rutefly fra Danmark til lufthavnen i Dalaman, men hos nogle charterbureauer kan du nøjes med kun at købe flybillet. Du kan søge flybilletter her og finde charterrejser til Marmaris her.
Er du på charterrejse kan du som nævnt have lufthavnstransfer inkluderet. Hvis ikke eller du er på egen hånd, så kan du hjemmefra bestille en privat transfer til en fast pris. Her venter chaufføren på dig i ankomstterminalen.
At komme rundt
Dolmus er det nemmeste transportmiddel i Marmaris og omegn. Der findes en lang række ruter, hvoraf de vigtigste er dem til Datça, Içmeler og Turunç. Der er placeret et skilt i forruden på de små minibusser, så du kan se, hvor de kører hen.
Ifølge reglerne, så må dolmus kun holde ved stoppestederne (markeret med et D), men det ser mange chauffører stort på – næsten alle dolmus kan stoppes hvor som helst på ruten. Man betaler når man stiger ind og råber bare stop når man skal af igen – meget nemt.
Taxier er en anden mulighed for at komme rundt, men det er forholdsvis dyrt i forhold til dolmus. Der køres efter taxameter – til længere ture i omegnen aftales en pris.
Taxibåde findes i havnen i Marmaris – du kan f.eks sejle fra til Içmeler og Turunç.
Du kan også leje bil, motorcykel eller scooter. Husk dog at tjekke de aktuelle regler og vær opmærksom på sikkerheden.
Vil du ikke selv stå for transporten findes der masser af turarrangører. Det er en god idé at sammenligne pris og indhold på turene. Nogle steder er der stop ved f.eks. guldbutikker og tæppehandlere – spild af tid.
Overnatning
Ligesom andre feriebyer i Tyrkiet er også Marmaris et yndet rejsemål for charterturister. Det kan være svært at finde et hotelværelse i højsæsonen, men kommer du uden at have forudbestilt eller er på lavbudget, er det muligt at finde billige værelser i og omkring den gamle bydel og i Turunç.
Hotelstandarden er god og et mellemklassehotel vil som regel kunne opfylde de flestes behov. Mange overnatningssteder er familieejede og har en hyggelig atmosfære. I den anden ende af skalaen finder du en lang række store resort med alt i faciliteter henvendt til familierne.
Vil du have det største udvalg af shopping, spisesteder, aktiviteter og natteliv, så skal du vælge at bo i Marmaris, mens både Içmeler og især Turunç er noget roligere.
I Içmeler er stranden væsentlig bedre end i Marmaris og bylivet en anelse mere intimt. Udvalget af restauranter er knap så stort, og det vilde natteliv som findes i rigt mål i Marmaris, må du til gengæld kigge langt efter. Også her er promenaden byens livsnerve – et hyggeligt sted at slentre.
Videre mod syd ligger Turunç. Det er en ganske lille ferieby, der lader til at tiltrække flest tyrkere. Her er promenaden blot en sti, hvor udvalget af barer og restauranter er begrænset. Stranden, der bestået af sand, grus og sten er rolig med krystalklart vand.
Hotel Marbella
Et af de bedste hoteller i Marmaris er det dejlige Marbella, der tilbyder flotte moderne omgivelser. Hotellet ligger et stenkast fra stranden og har faciliteter som bar, restaurant, børnepool og swimmingpool. Se billeder og priser på Hotel Marbella
Hotel Golden Rock Beach
Golden Rock Beach er et større hotel med en lang række faciliteter. Her er bl.a. børnepool og swimmingpool med vandrutsjebane. Hotellet har desuden hamam, børneklub, fitness og flere barer og restauranter. Se billeder og priser på Hotel Golden Rock Beach
Hotel Grand Pasa
Også hotel Grand Pasa er et godt familiehotel. Her er flere pools med vandrutsjebaner og underholdning for store og små. Der er bl.a. hamam, fitness og flere barer og restauranter. På Grand Pasa er der desuden mulighed for all inclusive. Se billeder og priser på Hotel Grand Pasa
Lejligheder Verona
Ønsker du et mindre hyggeligt overnatningssted i Marmaris, så er Verona et rigtig godt valg. Her bor du i rummelige lejligheder med plads til 2-6 personer. Der er faciliteter som bar, restaurant, børnepool og swimmingpool. Se billeder og priser på Lejligheder Verona
Mad og drikke
Marmaris har spisesteder for enhver smag og pengepung. Selv holder jeg meget af det tyrkiske køkken, der er et godt valg, hvis du vil spise godt og billigt. Man kan vel bedst karakteriserer køkkenet som en blanding af Balkan, Middelhavet og Mellemøsten.
I mine øjne er der ingen grund til at spise noget som helst andet end den lokale mad i Marmaris, men byen har selvfølgelig restauranter med mad fra det meste af verden.
Som altid er det værd at se sig for, hvis du er ude efter et godt måltid. Mange spisesteder er tydeligt henvendt til turisterne og satser ikke så meget på kvalitet, men mere på at få så mange gæster igennem som muligt.
F.eks. er havneområdet et hyggeligt sted at spise, men på flere af restauranterne er atmosfæren bedre end maden.
I den gamle bydels snævre gader omkring bazaren finder du til gengæld et par rigtig gode spisesteder, hvor kvaliteten er i top. På Ney, der ligger i et ældgammelt hus med udsigt til marinaen, kan du få lækker meze og andre tyrkiske specialiteter.
Et stenkast fra den dansende fontæne kan du prøve Ege Sefasi, der bl.a. serverer stuvninger(Güveçler) og andre tyrkiske specialiteter samt et stort udvalg af pita og kebab.
Et pænere sted er Jan de Wit, der ligger ud til marinaen. Restauranten er også til dig, der vil prøve noget andet end tyrkisk mad. Her kommer du verden rundt, men alt er vellavet og smager godt.
Natteliv
Marmaris har et heftigt natteliv. I den gamle bydel ligger bargaden og langs promenaden finder du større barer og diskoteker. Det er dyrt at gå i byen i Tyrkiet – priserne er nogenlunde som i Danmark.
Aktiviteter og forlystelser
Marmaris byder på flere aktiviteter og forlystelser. Du kan eventuelt besøge en af byens mange tourudbydere for at tjekke mulighederne. Her et lille udpluk:
• Atlantis Water Park og Aqua Dream Water Park i Marmaris
• Vandsport som jetski, bananbåde, vandcykel og paragliding
• Dykning – der er flere udbydere på havnen i Marmaris
• Hamam
• Bådture – mange muligheder fra havnen i Marmaris
• Hesteridning
• ATV og jeepsafari
• Kajakture
Rejseressourcer
Husk
Tjek udenrigsministeriet rejsevejledning til Tyrkiet inden du tager afsted – den finder du her.
På ministeriets hjemmeside kan du også downloade app’en Rejseklar og eventuelt skrive dig på danskerlisten.
Øvrigt
Sælgerne i byen er meget påtrængende, grænsende til det irriterende. Som altid må man bare sig nej tak og gå videre hvis man ikke er interesseret i at købe – også selvom de bliver ved med at snakke til dig.
Vær sikker på hvilken møntfod der snakkes om når du siger ja tak til serviceydelser. Turisterne tror selvfølgelig, at der opgives priser i Lira, men når der skal betales fortæller sælgeren, at det var britiske pund eller dollars han mente – en almindelig måde at snyde turisterne på. Husk også, at Tyrkiet er et muslimsk land, påklædningen bør være derefter.











